Directory Image
This website uses cookies to improve user experience. By using our website you consent to all cookies in accordance with our Privacy Policy.

Zerdeçal Kansere iyi gelirmi?

Author: Cem Tok
by Cem Tok
Posted: Dec 25, 2016
kansere iyi
  • agin zorlu hastaliklarindan kanser karsisinda kesin bir tedavi gelistirmek için bilim adamlari gece gunduz çabaliyor ve kanserin sebepleri ve kanseri geçirecek ilaçlar uzerine deneyler ve arastirmalar yapiyorlar. Doktorlar ise kanser hastalarini mevcut bilgiler ve teknikler isiginda en iyi sekilde tedavi etmek için ugrasiyorlar ve birçok kanser hastasini da iyilestiriyorlar. Bununla beraber normal tibbi tedaviye ek olarak bazi hastalar dogal yontemlere basvurmayi ve kemoterapi gibi tedavi yontemlerini bitkisel seçeneklerle guçlendirmeyi istiyorlar. Bu bakimdam birçok bitkinin adi geçiyor ve ozellikle bazi baharatlar ile sifali otlarin kansere iyi gelip gelmedigi sorgulayan insanlar, bu bitkiler hangi kansere iyi gelir, ogrenmek istiyor. Adi geçen bitkilerden birisi de zerdeçal.

Zerdeçal, bilimsel adi Curcuma Longa olan guney Asya kokenli ve Hindistan ve çevresindeki ulkelerde en çok uretilen bir bitki ile soz konusu bitkinin parlak turuncu renkli koklerinden uretilen hafif bir tadi olan baharata verilen isim. Zerdeçal, artik ulkemizde taniniyor ama henuz her markette kolayca bulmak mumkun degil. Zerdeçali daha çok baharatçilarda bulabilirsiniz. Ancak çok ararsaniz bazi buyuk genel perakende marketlerinde de zerdeçal karsiniza çikacaktir. Zerdeçale dair merak edilen seylerden birisi kansere olasi faydasidir.

Hiçbir bitki için tek basina kanseri onler, yavaslatir yada kansere çaredir, demek mumkun olmuyor çunku kanser çok yonlu bir hastalik ve ortaya çikmasi ve ilerlemesi birçok faktore bagli. Buna ragmen zerdeçal kanser tedavisi ve onlenmesi konusunda diger pek çok yiyecek v bitkiden daha iyi bir konumda. Zerdeçalin kansere faydasi içindeki kurkumin adi verilen bilesikten kaynaklaniyor. Kurkumin çok guçlu antioksidan bir madde olmasi hasebiyle ulestigi dokulari kanser olusuma karsi koruma ozelligine sahiptir. Ayrica kurkumin laboratuar ortaminde kanser hucrelerine verildiginde kanser hucrelerinin geriledigi ve yok oldugu gorulmustur. Ancak bu zerdeçal yemekle kanseri ortadan kalkacagi anlamina gelmez. Evet, zerdeçal kendisine çok benzeyen zencefil kadar olmasa bile kansere iyi gelebilmektedir. Ancak, zerdeçali faydali yapan madde kurkumin vucuda çok az girebilmektedir çunku bagirsaklar buna çok izin vermemektedir. Bu yuzden zerdeçal genelde bagirsaklara etki eder. Yani, zerdeçal hangi kansere iyi gelir, diye soranlara kolon kanseri demek mumkundur. Zerdeçal yediginizde kurkumin herhangi bir bariyerle karsilasmadan bagirsaklara girebilir ve buradaki kanserli dokularin uremesini yavaslatir yada engeller. Kanser olmayan kisiler de zerdeçal yemelidir çunku zerdeçal kolon kanseri olumasina engel de olabilir.

Zerdeçal, kizartmalara, salatalara, et ve tavuk yemeklerine konulabilmektedir. Zerdeçal ayrica bal ve sutle birlikte tuketilebilir. Çayi da yapilir.

About the Author

Lezzetten ödün vermeden ve hesabımızı bilerek dengeli beslenme, sağlıklı yaşama, hasta olup da iyileşme planları yapmak yerine sağlıklı kalıp yaşam planları yapmak ilkelerimiz. Bunun için yazılarımıza burada da yer vereceğiz. Faydalı olmak dileğiyle.

Rate this Article
Author: Cem Tok

Cem Tok

Member since: Jun 24, 2015
Published articles: 145