Directory Image
This website uses cookies to improve user experience. By using our website you consent to all cookies in accordance with our Privacy Policy.

Muz Meyve mi Yoksa Sebze mi?

Author: Cem Tok
by Cem Tok
Posted: Nov 06, 2016

Her ne kadar birçok kisi bu soruyu ilk duydugunda saçma bir soru oldugunu dusunse de muzun bir meyve mi sebze mi oldugu problemi zaman zaman hepimizin kafasinda soru isaretlerinin dogmasina sebep olmaktadir. Zira, meyve ve sebze kavramlarinin ve bu ikisi arasindaki farklarin tanimi kesin olarak yapilmis degildir ve kafamizda bu iki bitki kokenli gida grubuna dair birseyler canlansa bile çikip da boyle bir tanimi yapabilecek olan azdir. Bu yuzden birçok yiyecegin ne oldugunu insanlar tam olarak bilememektedir ve kafa karistiran bu yiyeceklerden birisi de sari rengi ve guzel tadi ile herkesin çok sevdigi muzdur. Genel olarak kabul gormus bakis açisina gore muz bir meyve sayilmaktadir ama meyve ve sebzenin bilimsel tanimlarina gore bir gruba ait oldugu zannedilen gidalarin bazen oteki grupta oldugu ortaya çikmakta ve insanlar bu duruma hayret etmektedir. Muz nedir, sorusuna yanit vermek için ilk once meyve ve sebze arasindaki farkin bilimsel tanimina bakmak gereklidir.

Bitkilerle ugrasan bilim dalina botanik denmektedir ve tahmin edebileceginiz gibi bitkilerin yenebilen kisimlarinin nasi adlandirilmasi gerektigini soyleyecek olan botanikçilerdir. Bu alanda çalisma yapan bilim insanlarina gore meyve, bir bitkinin tohumu içeren bolumudur. Meyvenin olusmasi için bitkinin çiçek açarak tozlasmasi ve zigot olusturmasi gerekir. Bundan snra çiçegin alt kismi siserek gida maddeleri ve seker depolar ve içindeki tohumun korunmasi için kabukla kaplanir. Bu yuzden butun meyvelerde bir çiçek kalintisi olur. Mesela elma ve armutun alt kisminki yaprak benzeri yapi çiçek kalintisidir. Meyve bitkiden koparildigi zaman çuruyebilir ama olmez çunku içindeki tohum canlidir ve meyvenin çurumesi bu tohumun açiga çikmasi içindir. Meyve, topraga duserse yeni bir bitkinin filizlenmesi saglayabilir. Meyveyi sebzeden ayiran fark iste budur. Meyve, bitkinin uremesi içindir ama sebzede bitkinin her hangi bir kismi olabilir. Bitkinin koku ve yapraklari hep sebzedir. Bunlari topraga dikince kok salip buyuse bile meyve sayilmazlar çunku bunlarda tohum yoktur. Boylece, meyve sebze farki nedir, gormus olduk. Bu tanima gore acaba muz gerçekten bir meyve midir?

Muz çiçek çan bir agaçta çiçegin tozlasmasiyla ortaya çikar uç tarafindaki siyah kalinti aslinda çiçektir. Bizim yedigimiz muz çekirdeksiz gibi gozukse de aslinda yabani muzlari içi çekirdek doludur ve muz, yeni bir agacin buyumesini saglayabilir. Oyleyse muz kesinlikle bir sebze degildir ve bir meyvedir. Muz, çok da besleyici bir meyvedir ve birçok rahatsizliga iyi gelebilir. Muzun faydalari ozellikle mide, kalp ve sinir sisteminedir. Sizin de arada sirada muz yemeniz sagliginiz açisindan iyi olacaktir.

About the Author

Lezzetten ödün vermeden ve hesabımızı bilerek dengeli beslenme, sağlıklı yaşama, hasta olup da iyileşme planları yapmak yerine sağlıklı kalıp yaşam planları yapmak ilkelerimiz. Bunun için yazılarımıza burada da yer vereceğiz. Faydalı olmak dileğiyle.

Rate this Article
Author: Cem Tok

Cem Tok

Member since: Jun 24, 2015
Published articles: 145

Related Articles