Directory Image
This website uses cookies to improve user experience. By using our website you consent to all cookies in accordance with our Privacy Policy.

Kahve neye iyi gelir?

Author: Cem Tok
by Cem Tok
Posted: Jun 07, 2017
yesil kahve

Kahve, Afrika kokenli bir bitki olup bu bitkinin meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen çok çesitli sicak ve soguk içeceklerde kisaca kahve diyoruz. Tek bir kahve yapma yontemi yok. Bilakis kahve çekirdekleri burada saymaya baslasak yerimizin yetmeyecegi kadar çok çesitli yontemlerle içecek haline getirilebiliyor. Bunlarin onemli bir kismi sut yada krema ile servis edilen çesitler ve soguk olrak içilebilmesi kahveyi çoksevilen ve keyif verici bir içecek kiliyor. Gunumuzda insanoglu keyfine çok duskun hale geldi ve keyif veren birçok yiyecek ve içecek uretti. Bunlar çogunlukla zararli gidalar. Ancak kahve boyle degil. Kahve birçok rahatsizliklara iyi geliyor ve çesitli organlara faydalari da dikkat çekiyor. Kahve neye iy gelir, sorusu bu bakimdan ilgi çekici bir durumda çunku bilimsel arastirmalar neticesinden kahvenin modern çagin gençlik iksiri olabilecegi ortaya çikti. Elbette her kahve ayni degil ve degisik kahveler arasinda farklar olabiliyor.

Amaciniz saglik ve zayiflama ise size uyan kahve çesidi mutlaka yesil kahvedir. Zaten kahve çekirdekleri kuçuk bir uzume benzeyen meyvenin içinden çikartildiginda yesil renkli olurlar. Genelde bu kahve çekirdekleri kavrulur ve hepimizin yakindan tanidigi kuru kahve elde edilir. Kavrulmadan tuketilen kahve ise yesil kahvedir ve bunun bazi farkli faydalari soz konusudur. Kahve kavrulunca antioksidan oraninda çok buyuk dusmeler olmaktadir. Antioksidanlarinin buyuk bolumunu kaybettikten sonra bile kahve çekirdekleri bu açidan çok faydali olmaya devam etmektedir. Bir de antioksidanlari yok edn bu sureci atladigimizi dusunun. Dunyanin en guçlu kanser savasçisi ile karsi karsiya olmaz miyiz? Yesil kahve iste boyle çok faydali be mucizevi bir kahvedir. Yesil kahvenin obezitenin bas dusmanlarindan oldugunu da biliyoruz çunku içindeki kuvvetli bilesenler yag molekulleri daha damarlarinizda dolasirken ve karin bolgesine ulasip yerlesmeden parcalayan yok avcilaridir. Yesil kahve metabolizmayi super hizli hale getirir ve sizi zayiflatir.

Ancak yesil kahve bulamayanlar kahvenin faydalarindan yararlanamayacaklarini dusunup umutsuzluga kapilmasin. Daha baska kahve çesitleri de var ve onlarda çok faydali. Mesela Turk kahvesi hem otantik bir aroma hem de ustun ozellikli bir biyokimyasal içerik ile sagliginizi ve moralinizi bir arada duzeltmeyi vadeden bir kahvedir. Bilim adamlari, Turk kahvesi neye iyi gelir, ortaya çikarmak için bir hayli ugrasiyorlar ve hergun ortaya çikan yeni iyi etkileri arasinda karacigeri korumasi ve kanseri onlemesi gibi modern hayatin vebalarina karsi savas açmis bir sifa kaynaginin ozellikleri var. Turk kahvesinin denemek kaçinilmaz ama siz bir sonraki adima geçip onu hayatinizin bir parçasi haline niye getirmeyesiniz?

About the Author

Lezzetten ödün vermeden ve hesabımızı bilerek dengeli beslenme, sağlıklı yaşama, hasta olup da iyileşme planları yapmak yerine sağlıklı kalıp yaşam planları yapmak ilkelerimiz. Bunun için yazılarımıza burada da yer vereceğiz. Faydalı olmak dileğiyle.

Rate this Article
Author: Cem Tok

Cem Tok

Member since: Jun 24, 2015
Published articles: 145

Related Articles